Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zresetowany szablon

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 otasz

otasz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 10 styczeń 2015 - 11:23

Witam,

Mam ogromny problem w moim sklepie http://www.filaments4u.com/. Zaglądam do niego dzisiaj i wygląda jak wygłada, czyli praktycznie jak goły zainstalowany szablon. To znaczy kategorie w menu bocznym i towar pozostały, ale wszystkie wprowadzane przeze mnie mozolnie zmiany kolorów zniknęły, Menu poziome jest częściowo moje, a częściowo z defaultowego szablonu. Jedyne co wczoraj zmieniałem w sklepie to logo, ale zaraz po zmianie wszystko było OK. Sklep wyglądał mniej więcej tak fb72742ed313f35cmed.png

Mam teraz kilka opcji. W panelu admina (www.linuxpl.com) jest takie coś jak aplikacje. W nich mam PS, i zrobiony backup z wczorajszą datą. Czy ten backup zawiera cały mój sklep z towarem i ustawieniami, czy tylko kopię camej aplikacji?

Druga opcja to zaraz po zrobieniu sklepu na gotowo i dodaniu cześć produktów skopiowałem cały katalog z serwera na swój komputer. Czy mogę teraz np. podmienić określone pliki CSS, tak żeby zmieniły się kolory itp., ale towar zostanie taki jaki jest?

Ewentualnie, czy jest jakaś inna alternatywa?

Bardzo proszę o pomoc.

#2 endriu107

endriu107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 984 postów
  • PrestaShop:1.4, 1.5, 1.6

Napisano 10 styczeń 2015 - 12:26

Jeżeli posiadasz kopie plików to jak najbardziej możesz ją wgrać jeśli chodzi o szablon, wygląda na to że sklep Ci się zaktualizował. Zapewne zmian dokonywałeś albo w katalogu modules albo w katalogu szablonu który nie miał zmienionej nazwy czyli cały czas wisiał pod nazwą deafault-bootstrap stąd po aktualizacji nadpisanie plików.

Nie jesteś pierwszy z tym problemem, i zapewne nie ostatni.

Jeszcze tak z ciekawości spytam w jaki sposób instalowałeś prestę? Ręcznie czy przez autoinstalator aplikacji?

#3 otasz

otasz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 10 styczeń 2015 - 12:44

Jeżeli posiadasz kopie plików to jak najbardziej możesz ją wgrać jeśli chodzi o szablon, wygląda na to że sklep Ci się zaktualizował. Zapewne zmian dokonywałeś albo w katalogu modules albo w katalogu szablonu który nie miał zmienionej nazwy czyli cały czas wisiał pod nazwą deafault-bootstrap stąd po aktualizacji nadpisanie plików.

Nie jesteś pierwszy z tym problemem, i zapewne nie ostatni.

Jeszcze tak z ciekawości spytam w jaki sposób instalowałeś prestę? Ręcznie czy przez autoinstalator aplikacji?

Właśnie skojarzyłem fakty, że otrzymałem wieczorem maila, że aplikacja została zaktualizowana do wersji 1.6.11. Aplikację instalowałem przez panel administratora na koncie hostingowym (jest tam sporo aplikacji i wystarczy "kliknąć" instaluj). Widzę, że na chwilę przed instalacją zrobił się backup aplikacji w wersji 1.6.9. Czy jak go przywrócę do poprzedniej wersji, to wszystko wróci do normy i nie pokasuje mi np. kont klientów, czy historii zamówień?

Faktycznie wszystkich zamian dokonywałem w katalogu domyślnego szablonu.

Jak się teraz przed tym zabezpieczyć? Czy najlepiej będzie jak przywrócę backup aplikacji na koncie admina i wyłączę automatyczne aktualizacje?

#4 ircykk

ircykk

Administrator

• Administrators
  • 5031 postów
  • PrestaShop:1.5, 1.6

Napisano 10 styczeń 2015 - 12:54

Musisz przywrócić backup  tylko plików bez bazy danych, jeśli przywrócisz również bazę to zamówienia po wykonaniu kopi znikną.

#5 endriu107

endriu107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 984 postów

Napisano 10 styczeń 2015 - 13:38

Tak wyłącz aktualizację i jeśli dokonywałeś jakichś zmian bezpośrednio w modułach to przenieś je w pierwszej kolejności do folderu themes/default-bootstrap/... następnie zrób kopie szablonu pod zmieniona nazwą i to na niej działaj. Aktualizacje nadpisują wszystkie domyślne pliki i foldery, po zmianie nazwy szablonu już nie będzie domyślnym.

#6 otasz

otasz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 10 styczeń 2015 - 17:50

Szczerze powiedziawszy boję się cokolwiek cokolwiek ruszać.

Tak wygląda aplikacja w panelu admina

6fc656c505fb2ea9med.png

A tak backup

e60f8f60370c8c4dmed.png

Czyli baza danych ma 12.2MB, pliki 212,2MB, a backup 148,2MB. Jak mogę sprawdzić, czy backup jest z bazą danych? A jeśli od backupu nie zaszły żadne zmiany w sklepie (nikt nic nie kupił, ani się nie zarejestrował), to nie mogę przywrócić całości bez utraty całej historii sprzedaży?

Jeszcze jedna opcja mi przyszła do głowy. Jakbym teraz podmienił wszystkie pliki szablonu (cały katalog default-bootstrap) na ten z mojej kopii to nie powinno wszystko wrócić do normy? Dane sklepu chyba nie są w nim przetrzymywane?

#7 ircykk

ircykk

Administrator

• Administrators
  • 5031 postów
  • PrestaShop:1.5, 1.6

Napisano 10 styczeń 2015 - 17:55

Przywróć same pliki bez bazy danych to wszystko powinno być ok. Najlepiej wyłącz sklep i zrób sobie teraz jeszcze jedną kopie całości.

Jak nie wiesz co jak w panelu zrobić napisz do supportu hostingu, powinni pomóc.

#8 endriu107

endriu107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 984 postów

Napisano 10 styczeń 2015 - 17:56

Jeszcze jedna opcja mi przyszła do głowy. Jakbym teraz podmienił wszystkie pliki szablonu (cały katalog default-bootstrap) na ten z mojej kopii to nie powinno wszystko wrócić do normy? Dane sklepu chyba nie są w nim przetrzymywane?

Jeżeli posiadasz kopie plików to jak najbardziej możesz ją wgrać jeśli chodzi o szablon...

Edycja: @ircykk kiedyś wspominałem że nie mam powiadomienia o tym że ktoś już udzielił odpowiedzi gdy pisze się post przez szybka odpowiedź.

#9 otasz

otasz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 10 styczeń 2015 - 18:24

Ok, podmieniłem katalog default-bootstrap i wszystko wróciło do normy. Nie mam tylko opcji wyboru języka, mam nadzieję, że moich tłumaczeń szlag nie trafił. Zauważyłem w ogóle, że w nowej wersji w katalogu themes oprócz default-bootstrap jest katalog default.

Edit. Język się po prostu odznaczył, tłumaczenia zostały.

Dzięki serdeczne za pomoc, myślałem, że się popłaczę jak to zobaczyłem. Chyba ze 3 tygodnie (jako świeżak) przerabiałem szablon na swój styl. Wyłączam automatyczne aktualizacje i od dzisiaj robię częste backupy :-P .

#10 Antoni

Antoni

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 4 postów
  • PrestaShop:1.6

Napisano 07 styczeń 2016 - 18:49

Cześć :)

Chciałbym podłączyć się do tematu. Jestem zielony w Presta i chcę się czegoś dowiedzieć.

Zainstalowałem Prestashop 1,6 przez automat na hostingu. Jest tylko szablon domyślny. Wszystko działa. Ustawiłem język pl na zapleczu a angielski dla klienta.

Wyczyściłem domyślne produkty i ich ustawienia. Wszystko działa.

Zainstalowałem moduł "Aktualizacja 1 kliknięciem"

Teraz chcę sobie pozmieniać wszystkie kolory szablonu domyślnego i tym dostosować do swojego gustu. Wszystkie tła, przyciski, kolory czcionek, kolory w płatnościach słowem wszystkie. Wiem że muszę edytować odpowiednie pliki. Jakoś sobie z tym poradzę.

Zauważyłem w częstych opisach, że należy sobie zrobić kopię i dopiero edytować by nie narazić się na stratę danych/kolorów itp. po aktualizacji.

To dobra uwaga, jednak nie znalazłem (nawet tutaj powyżej) konkretnej listy co powinien w takim przypadku zrobić by ustrzec się od błędu.

Czy jest gdzieś krok po kroku rozpisana ta podstawa w rozpoczęciu przygody z Prestashop 1,6 (miło było by by były przykłady/zrzuty ekranu)?

Jak czytam należy zrobić:

1. kopię szablonu domyślnego (katalog default-bootstrap) - ale czy przez FTP lub direct admin czy przez zaplecze Presty 1,6?

2. czy jeszcze jakąś kopię czy tylko zawartość powyższego katalogu zmieniając jego nazwę np. na "bootstrap_01" ?

endriu107 napisał: " jeśli dokonywałeś jakichś zmian bezpośrednio w modułach to przenieś je w pierwszej kolejności do folderu themes/default-bootstrap/ "

Moje pytanie o co chodzi z modułami? jak to mam kopiować moduły do folderu themes/default-bootstrap/ ?

Czyli pozmieniam, muszę przekopiować do tego folderu, a potem będzie aktualizacja sklepu i to co mam w sklepie będzie w starszej wersji z np. błędami w bezpieczeństwie itp?

3. czy po zrobieniu pkt. 2 szablon będzie widziany w zapleczu sklepu pod tą nazwą i pozostaje wyłącznie jego aktywacja i nic więcej nie muszę zrobić?

4. czy to wszystko i już można sobie edytować wygląd kolorystyczny sklepu wraz z kolorami widocznych modułów, bez strachu na stratę tych modyfikacji po aktualizacjach?

Jeżeli to wszystko tak wygląda jak opisałem to czegoś nie rozumiem.

1. Czyli aktualizacje Prestashop / poprawki np błędów nie będą wprowadzane do mojego nowego/edytowanego/aktywnego "default-bootstrap" pod nową nazwą np. "bootstrap_01" ?

2. Przecież aktualizacja jest potrzebna, a wspomniane backupy to obowiązkowa ale inna sprawa.

3. Jak będzie już moje :) "bootstrap_01" aktywny i pracujący to jak do tego ma się baza danych? Czy baza danych jest wciąż ta sama z odnosząca się do "default-bootstrap" ?

Proszę jakoś opisać to szczegółowo bo nie dociera do mnie pisanie częściowe wybiórcze zamiast opisania całości. Szukałem w sieci i aż dziwne, że w tak popularnym sklepie (ciekawym) brak jest jednoznacznego opisania powyższych spraw. Te sprawy są przecież jak widać podstawą przy rozpoczęciu działania ze sklepem.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

To mój pierwszy post tutaj po rejestracji - tym samym życzę udanego nowego roku 2016 :) wszystkim użytkownikom tego forum.

#11 endriu107

endriu107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 984 postów

Napisano 07 styczeń 2016 - 19:07

Kopie możesz zrobić z panelu poprzez wyeksportowanie starego szablonu pod zmienioną nazwą i zainstalowanie go ponownie w sklepie lub możesz kliknąć na dodaj szablon > utwórz nowy szablon > zaznaczając aby skopiował pliki z szablonu domyślnego. Ten szablon będzie widoczny w panelu gdy go zainstalujesz on będzie aktywny i zmiany w nim wprowadzone nie będą narażone na aktualizacje, tzn. że pliki szablonu nie zostaną nadpisane podczas aktualizacji presty. Baza danych jest niezależna od szablonu, więc w niej same zmienią się tylko zapisy odnośnie tego z jakiego szablonu korzystasz.

#12 Antoni

Antoni

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 styczeń 2016 - 19:17

Kopie możesz zrobić z panelu poprzez wyeksportowanie starego szablonu pod zmienioną nazwą i zainstalowanie go ponownie w sklepie lub możesz kliknąć na dodaj szablon > utwórz nowy szablon > zaznaczając aby skopiował pliki z szablonu domyślnego. Ten szablon będzie widoczny w panelu gdy go zainstalujesz on będzie aktywny i zmiany w nim wprowadzone nie będą narażone na aktualizacje, tzn. że pliki szablonu nie zostaną nadpisane podczas aktualizacji presty. Baza danych jest niezależna od szablonu, więc w niej same zmienią się tylko zapisy odnośnie tego z jakiego szablonu korzystasz.

Dziękuję :) za odpowiedź.

Zaskoczony jestem szybką reakcją :)

Sprawa bazy już jasna , kopia jasna szablon jasny :)

Bardzo dziękuję za pomoc. Pewnie jeszcze nie raz tutaj zajrzę :)

Pozdrawiam

#13 Antoni

Antoni

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 styczeń 2016 - 19:23

Jeszcze jedna niejasność.

Nie rozumiem jednego jeszcze cytuję:

" jeśli dokonywałeś jakichś zmian bezpośrednio w modułach to przenieś je w pierwszej kolejności do folderu themes/default-bootstrap/ "

Proszę jeszcze o to wyjaśnienie, jeżeli zrobię jakieś zmiany w module to mam go przekopiować do....themes/default-bootstrap...... ?

To co wtedy z aktualizacjami tych modułów?

Pozostają w starych wersjach?

#14 endriu107

endriu107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 984 postów

Napisano 08 styczeń 2016 - 04:32

Chodzi o zmiany wyglądu które możesz dokonać w plikach tpl, css czy js przenosi się je do katalogu szablonu o ile w szablonie już ich tam nie ma, zazwyczaj natywne moduły już mają swoje katalogi i pliki w defaultowym szablonie. Tak dla przykładu chcesz zmienić kolor górnego menu więc tej zmiany dokonujesz w pliku superfish-modified.css jednak nie w ścieżce public_html/modules/blocktopmenu/css/superfish-modified.css a w ścieżce public_html/themes/mojanazwa_szablonu/css/modules/blocktopmenu/css/superfish-modified.css w takim wypadku podczas aktualizacji kontrolery modułów zostaną zaktualizowane ale nie wygląd ponieważ pierwszeństwo mają zawsze pliki z katalogu szablonu.

#15 Antoni

Antoni

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 02 luty 2016 - 18:24

Chodzi o zmiany wyglądu które możesz dokonać w plikach tpl, css czy js przenosi się je do katalogu szablonu o ile w szablonie już ich tam nie ma, zazwyczaj natywne moduły już mają swoje katalogi i pliki w defaultowym szablonie. Tak dla przykładu chcesz zmienić kolor górnego menu więc tej zmiany dokonujesz w pliku superfish-modified.css jednak nie w ścieżce public_html/modules/blocktopmenu/css/superfish-modified.css a w ścieżce public_html/themes/mojanazwa_szablonu/css/modules/blocktopmenu/css/superfish-modified.css w takim wypadku podczas aktualizacji kontrolery modułów zostaną zaktualizowane ale nie wygląd ponieważ pierwszeństwo mają zawsze pliki z katalogu szablonu.

I to jest bardzo dobra i jasna odpowiedź.

Teraz już dotarło do mnie :)

Pozdrawiam i dziękuję.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Hosting zapewnia: Hekko.pl