Skocz do zawartości

Zdjęcie

(idealny) regulamin sklepu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tler

Tler

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisano 22 kwiecień 2011 - 08:24

Ostatnio często widzę informację o tej inicjatywie, więc może zrobią coś ciekawego: http://balawejder.co... ... rnetowego/ Jest to odpowiedź na stowarzyszenia i firmy, które wyszukują uchybienia w regulaminach sklepów.
  • whennaBaw, WelchLamn i MarilynDult lubią to
Tanie profesjonalne szablony do PrestaShop: [color=#BF0000;]Sprawdź[/color]

Zapraszam na blog o prestashop; pozycjonowanie, spis hostingów, cdn.

#2 Tler

Tler

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisano 04 lipiec 2011 - 09:02

No więc, paru osobom może przydać się podręcznik po polskim prawie w celu napisania osobiście regulaminu sklepu. Wystarczy zarejestrować się w bezpłatnym pakiecie Trusted Shops: https://www.trusteds... ... start.html News stąd: http://www.ecommerce... ... shops.html Czekam na zatwierdzenie i dostęp do tego ebooka, więc nie mogę nic więcej obecnie napisać.
  • whennaBaw i WelchLamn lubią to

#3 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka
  • PrestaShop:1.2, 1.4

Napisano 04 lipiec 2011 - 15:13

Dodam tylko jedno od siebie, bo jestem nader często fe-nastawiony.Otóż, w naszym kochanym kraju, to urzędnik (najczęściej skarbowy) decyduje co ustawodawca miał na myśli... Ta dość ciekawa niedorzeczność będzie komplikować życie nie tylko właścicielom e-sklepów niezależnie od tego, co będzie można przeczytać w trustedeshops.
Uwaga: Rady tego użyszkodnika mogą być niebezpieczne dla Twojego komputera, względnie doprowadzić mogą do zwapnienia poszycia nośnika dysku twardego lub preizolowanych połączeń magistrali głównej w wyniku procesów iniekcji kodu SQL H2O.

#4 Tler

Tler

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisano 08 lipiec 2011 - 16:55

A propos regulaminów i tych szantażystów: http://www.ekomercyj... ... zwolonych/ http://forumprawne.o... ... onych.html Może ktoś z was też dostał liścik?

#5 ircykk

ircykk

Administrator

• Administrators
  • 5051 postów
  • PrestaShop:1.5, 1.6

Napisano 08 lipiec 2011 - 17:32

Sporo takich spraw ostatnio i nie koniecznie związanych ze sprzedażą w internecie. Również użytkownicy sieci bittorent są atakowani :) Cóż trudno to nazwać wyłudzeniem jeśli stoi za nimi prawo...

#6 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka

Napisano 08 lipiec 2011 - 20:44

Tler: Prawda jest taka, że to właściciele e-sklepów posługują się klauzulami niedozwolonymi a nie ci którzy składają wobec nim pozwy. Poszkodowanym nie jest właściciel e-sklepu a klient - najczęściej potencjalny, ale również ten który chce np dokonać zwrotu nierozpakowanego towaru.Czytałem wiele regulaminów (hobby ;) ) i powiem, że 3 może 4 były napisane w taki sposób, że mucha nie siada. Reszta to wyssane z palca brednie właścicieli e-sklepów, ich wesoła "tfurczość". A za wesołą "tfurczość" trzeba zapłacić.edit: lepiej napisać mniej niż za dużo.
Uwaga: Rady tego użyszkodnika mogą być niebezpieczne dla Twojego komputera, względnie doprowadzić mogą do zwapnienia poszycia nośnika dysku twardego lub preizolowanych połączeń magistrali głównej w wyniku procesów iniekcji kodu SQL H2O.

#7 Tler

Tler

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisano 09 lipiec 2011 - 07:55

Przydałby się taki minimalistyczny gotowiec. Mniej do znalezienia błędów i wykorzystanie w strategii marketingowej - "przejrzysty regulamin - bezpieczeństwo zakupów, zgodny z wymogami UOKIK, dbający o klienta. Przeczytaj go w 12 sekund!".

#8 scholl

scholl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisano 09 lipiec 2011 - 09:19

dobry temat, przyda się wszystkim. Zazwyczaj jest tak, że osoby prowadzące sklep internetowy piszą regulamin "pod siebie" - a tak nie powinno być - nie można tworzyć własnego prawa na swoim "podwórku" i jest to jeden z podstawowych błędów, który często tłumaczony jest: "jak się nie godzą to niech nie kupują" - błąd.
TWORZENIE, PROJEKTOWANIE SKLEPÓW PRESTA SHOP

#9 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka

Napisano 09 lipiec 2011 - 17:21

Hehehe, zobaczcie, nawet największe portale plotkarskie podłapały temat: http://finanse.wp.pl... ... caid=1ca1b

#10 bizon1975

bizon1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisano 10 lipiec 2011 - 10:54

czytając o tym wszystkim doszedłem do 1 wniosku"klient kupuje coś w naszym sklepie i najlepiej będzie nie wysyłać towaru za pośrednictwem poczty czy firmy kurierskiej, a tylko zawieść jemu to osobiście, rozpakować aby nie było mocno naruszono opakowanie, no i grzecznie zapytać " czy Panu/i odpowiada towar pod każdym względem?" wtedy wystawiamy dokument zakupu i jesteśmy wszyscy zadowoleni bo zakup był zgodnie z każdym prawem.resumując to, po co powstają e-sklepy jak klient może pójść do sklepu fizycznego i dokonać tam zakupu.każdy e-sklep nawet w 50% nie widzi towaru jaki sprzedaje tylko dostaje informacje ( opisy, dane techniczne, składniki i td ) od producenta lub hurtownija miałem sklep z bielizną gdzie było ponad 3.5 produktów nie licząc rozmiarów, kolorówmam to mieć u siebie na stanie fizycznym?bez senswysłać dla kupującego coś z bielizny erotycznepo numerku ze śladami użytku mam to przyjąć z powrotem bo gdzieś jakaś gumka czy coś ocieramam ten obowiązek bo kupującego chroni prawo Konsumentaa kto mnie ochroni?

Bielizna Odzież Galanteria Damska i Męska [zakaz linkowania do stron zawierających materiały do dorosłych - ircykk]

#11 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka

Napisano 10 lipiec 2011 - 11:39

Ze śladami użytkowania oczywiście nie masz obowiązku (towar ma być czysty, bez obcego zapachu, winien posiadać oryginalne metki, opakowanie).

Ja nie bardzo wiem, co jest problemem, bo prawo o którym mówimy działa od 2002 roku. Zupełnie inna sprawa regulaminy allegro w opcji kup teraz - tam 99% jest do odstrzału i pewnie tam będą strzelać w następnej kolejności. Tylko, ze e-sklepy łatwiej namierzyć:
Przykład niedozwolonej klauzuli: "[...] sądu właściwego dla siedziby pozwanego" Google: http://www.google.pl... ... pozwanego I mamy (109000 wyników) parę łosi.

Tak naprawdę to konsument/klient internetowy ma jedno prawo więcej niż ten który kupuje w sklepie materialnym: Ma prawo do zwrotu towaru do 10 dni od daty jego otrzymania.

Reszta "problemów" choćby np., że sklep nie ponosi odpowiedzialności za terminowość kurierów (a wiadomo, że ponosi) jest radosną "tfurczością" ich właścicieli i za to powinni dostać po kieszeni.

#12 bizon1975

bizon1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisano 10 lipiec 2011 - 12:12

to skoro jesteśmy przy kurierachto dam Ci przykład bo nie wiem do kogo z tym uderzaćPodpisałem umowę kurierską z firmą która jest pośrednikiem u firmy DPDpośrednik zaoferował mi lepsze warunki niż DPDpo podpisaniu umowy oczywiście jest nadawany numer do panelu klienta i tdfirma pośrednicza oczywiście poinformowała DPD że jest nowy klient i tdDPD miało wysłać do mnie taśmy, koperty i resztę rzeczy wymaganych przy pakowaniu przesyłekDPD nadało tą paczkę ale nie na adres sklepu, a na domowykurier miał nr tel ale zostawił awizo bez nr paczki tylko z nr tel do Siebiepech chciał że był to piątekzadzwoniłem do kuriera powiedziałem gdzie może przywieść tą paczkę w poniedziałekwięc zleciało już 2 tygodnia ja nadal nie mam nic i nikt o niczym nie wieco mogę zrobić w tej sytuacji?bo niby teraz jestem konsumentem

Bielizna Odzież Galanteria Damska i Męska [zakaz linkowania do stron zawierających materiały do dorosłych - ircykk]

#13 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka

Napisano 10 lipiec 2011 - 14:24

Zostaje jedno: procedura reklamacyjna. Jeśli przesyłka z art. reklamowymi (taśmy, torby) jest świadczeniem pośrednika, to pośrednik winien zachować się dokładnie z treścią zobowiązania. Nie znam umowy Ty-pośrednik DPD, więc nie wiem jakie są zobowiązania. Natomiast jeśli zobowiązanie powstaje w przypadku dopisania nowego klienta do bazy DPD i jest świadczeniem DPD dla nowych klientów to należy pismo reklamacyjne skierować do DPD z zapytaniem kiedy dostaniesz art. reklamowe (taśmy, torby).edit: oczywiście pismo reklamacyjne tylko w formie pisemnej na ZPO.edit2: Nie mam swojej umowy pod ręką z DPD, ale przesyłki firmowe to tylko na adres firmowy (przesyłka ma być dostarczona na adres na liście przewozowym) i muszą być dostarczone do godz.15:00 w innym przypadku koszt nadania to 1,23 brutto.

#14 bizon1975

bizon1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisano 10 lipiec 2011 - 15:40

innych świadczeń być nie może bo z jednego adresu na inny piechórem jest 15min vivaldi proszę oceń mi ten regulamin http://www.waszezabawki.pl/strona/52 i ten http://www.maxpol.pl...ep/podstrony/10 ta strona istnieje od hmm 8 lat podajże bo kiedyś współpracowałem z tą firmą tak na marginesie te strony zrobiła firma imedio.pl gdzie pracuje jeden z tych co pisali pozew na e-sklepy chyba że to tylko to same imię i nazwisko

#15 bizon1975

bizon1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisano 12 lipiec 2011 - 16:22

vivaldiprzypomnienie bo nadal nie dostałem odpowiedzi

#16 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka

Napisano 13 lipiec 2011 - 10:31

http://www.waszezabawki.pl/strona/52 punkt 5 - KN punkt 17, rozbroił mnie niesamowicie, od kiedy to kurier pozwoli zajrzeć do przesyłki przed zapłatą/podpisaniem listu przewozowego? Oczywiście brak logiki. punkt 18 stoi w sprzeczności z prawem przewozowym i kodeksem cywilnym. punkt 19,20 KN

22. Warunkiem uznania reklamacji na ewentualne wady fabryczne w okresie gwarancji może być dostarczenie zabawki do firmy BGM Beata Maternia wraz dokumentem zakupu.

Może "gupio" się spytam: czyli co? może ale nie musi? punkt 30 - KN punkt 33 :lol: - KN Możesz pozywać - szybko licząc 3K pln za ugodę Drugi link "Regulamin w przygotowaniu" :D

#17 bizon1975

bizon1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisano 13 lipiec 2011 - 11:28

może na forum prawne to dać?bo tam jakoś widzę już każdy każdego ma w dupie i chyba większość zapłaci coś tam za ugodęmożna pisać regulamin kilka lat?

#18 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka

Napisano 13 lipiec 2011 - 12:34

Nie bardzo Ciebie teraz rozumiem. Prawo o którym mówimy nie zostało wymyślone wczoraj ani 3 lata temu tylko w latach 80 i 90tych ubiegłego stulecia, kiedy jeszcze nie było dostępu do internetu w Polsce (bynajmniej tak łatwego). Tylko zapisy dotyczące zwrotu są z 2000roku.
Odnośnie regulaminu to możesz w ogóle go nie mieć w typowej formie, na upartego wystarczy oznaczenie przedsiębiorcy i linki do KC, KH, PP. Jest to najbezpieczniejsze wyjście jeśli chodzi o regulamin - tylko jak będą postrzegać to ewentualni klienci sklepu?

Zupełnie inna sprawa to postępowanie przedsiębiorcy, bo musi on postępować zgodnie z obowiązującym prawem prowadząc jakąkolwiek działalność (m.in. sklep internetowy). Musi on m.in. wiedzieć, że klient może, w świetle ustawy, zwrócić towar zakupiony na odległość bez podania przyczyny do 10 dni od daty jego otrzymania (usługi finansowe - 14 dni, ubezpieczeniowe 30).
Musi także wiedzieć, że "radosna tfurczość" lub bezmyślne kopiowanie cudzej bezmyślnej "tfurczości" może go sporo kosztować. Ignorantia iuris nocet.

Tu nie ma poszkodowanych póki nie wymyślają oni swoich własnych praw na w/g ich mniemania - ich podwórku.

#19 Tler

Tler

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisano 13 lipiec 2011 - 17:19

Co do tego radcy prawnego, to weźmie się za niego też Izba Radców Prawnych z Tarnowa - chcąc udowodnić, że pozwy nie były kierowane z myślą o poszkodowanych, a wyłącznie z myślą korzyści majątkowych. Jeśli dojdzie to do skutku, to wyrok będzie pewnie później przesądzać podobne sprawy na korzyść przedsiębiorców lub osób próbujących zarabiać szukając dziury w regulaminach.Śledzę serwisy o e-commerce, ale choć sami pisali, że z regulaminami jest kiepsko u przedsiębiorców, to też nigdy rozpisywali się o poprawnym regulaminie. Zrobię później na ten temat większy researching, ale jeśli trafisz, bizon, na ciekawe strony o regulaminach, to możesz tutaj zostawić linki.

#20 Mistrz Yoda

Mistrz Yoda

Ekspert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1443 postów
  • LocationOstrołęka

Napisano 13 lipiec 2011 - 19:58

Tler: Nie jest istotne z jakich pobudek działa powód i wynika to z KPC: art. 479^38 §1.

Art. 47938. (385) § 1. Powództwo w sprawach rozpoznawanych według przepisów niniejszego rozdziału może wytoczyć każdy, kto według oferty pozwanego mógłby zawrzeć z nim umowę zawierającą postanowienie, którego uznania za niedozwolone żąda się pozwem. Powództwo może wytoczyć także organizacja społeczna, do której zadań statutowych należy ochrona interesów konsumentów, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Więc Izba Radców Prawnych z Tarnowa nie bardzo zna prawo... :(

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Hosting zapewnia: Hekko.pl